Zawory zwrotne kulowe

AVK oferuje zawory zwrotne kulowe w średnicach DN 32-600 z kulą z NBR w standardzie oraz z kulami poliuretanowymi które są przeznaczone nie tylko do mediów ściernych, ale również wtedy, gdy są wymagane różne ciężary kul w celu uniknięcia wibracji oraz uderzenia hydraulicznego. Zawory zwrotne kulowe mogą być instalowane zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.

Czym jest zawór zwrotny kulowy?

Zasada działania polega na poruszaniu się kuli w górę i w dół wewnątrz korpusu zaworu. Gniazdo kuli jest obrabiane maszynowo, a jej komora została specjalnie zaprojektowana w taki sposób, aby wprowadzić kulę do gniazda i uszczelnić oraz zatrzymać przepływ wsteczny. Jeśli wydajność pompy nie jest wystarczająca warto wybrać lżejszą kulę. Jeżeli jednak, po zatrzymaniu pompy, wystąpi uderzenie hydrauliczne, można przeciwdziałać, wybierając cięższą kulę. Zawory zwrotne kulowe są zalecane do stosowania w stacjach pomp, które wymagają ograniczonej konserwacji.
 

Zawory zwrotne kulowe AVK

Zawory zwrotne kulowe AVK są samooczyszczające się. Kula obraca się podczas pracy, eliminując ryzyko osadzania się zanieczyszczeń. Standardowa kula jest wyposażona w rdzeń metalowy pokryty gumą NBR, której twardość została zoptymalizowana, aby zapobiec zakleszczaniu się kuli w gnieździe. Kule z poliuretanu są odpowiednie dla mediów ściernych, oraz gdy potrzebne są różne ciężary kul, aby zapobiec hałasowi i uderzeniu hydraulicznemu. Pełny i gładki otwór zapewnia pełny przepływ i niską stratę ciśnienia oraz eliminuje ryzyko osadzania się osadów na dnie, które mogłyby zapobiec szczelnemu zamknięciu. Zawory zwrotne kulowe AVK są wykonane z żeliwa sferoidalnego z powłoką epoksydową wewnętrznie i zewnętrznie z kołnierzami w DN 50–600 i z gwintami wewnętrznymi BSP w DN 32–50. Ponadto w DN 32–80 są one również dostępne w wykonaniu ze stali kwasoodpornej  do instalacji w środowisku agresywnym.
 

Funkcje zaworu

  • konstrukcja samoczyszcząca.        
  • pełny i gładki otwór zapewnia niską stratę ciśnienia.
  • szczelność przy minimalnym ciśnieniu zwrotnym.
  • dostępne kule poliuretanowe do mediów ściernych.
  • dostępne różne ciężary kuli.
  • w wykonaniu z żeliwa sferoidalnego lub stali kwasoodpornej.
  • dostępne do DN 600.
 

Typowe problemy. Jak ich uniknąć w przypadku odpowiednich zaworów zwrotnych kulowych?

  • efekt uderzenia hydraulicznego: należy użyć + 20 % masy kuli.
  • wibracje i rezonans z zaworu: należy użyć – 20 % masy kuli.
  • kula utknęła w siedzisku: użyj kuli z gumą o twardości minimum 60 sh lub kuli z metalowym rdzeniem.

Animacja

Zawory kulowe

Zalety zaworów kulowych typ 53.