Czym jest zasuwa klinowa

Zasuwy klinowe, jeden z najpopularniejszych sposobów odcinania przepływu cieczy i gazów, mają szerokie zastosowanie. Sprawdzają się zarówno w instalacjach naziemnych, jak i podziemnych. Dobór odpowiedniego typu zasuwy zapewnia uniknięcia wysokich kosztów wymiany.

Zasuwy klinowe przeznaczone są do pracy w trybie całkowicie otwartym lub zamkniętym. W rurociągach pełnią funkcję zasuw odcinających i dlatego nie powinny być stosowane jako zasuwy regulacyjne. Obsługę zasuwy można wykonać na dwa sposoby – zgodnie z ruchem wskazówek zegara do zamknięcia (CTC) lub zgodnie z ruchem wskazówek zegara do otwarcia (CTO). Praca zasuwy wykonywana jest ruchem obrotowym trzpienia, gdzie klin zasuwy porusza się w górę lub w dół po gwintowanej części trzpienia.
 
Zasuwy klinowe stosuje się, gdy wymagana jest minimalna strata ciśnienia i pełen przepływ. Co istotne, przy całkowitym otwarciu, zasuwa klinowa nie ma żadnych przeszkód w świetle przepływu, w efekcie straty ciśnienia są bardzo niskie.  Taka konstrukcja umożliwia zastosowanie urządzeń przeznaczonych do czyszczenia rurociągów. Zasuwa klinowa jest zasuwą wieloobrotową, co oznacza, że  jej praca odbywa się za pomocą gwintowanego trzpienia. Ponieważ trzpień musi obracać się wielokrotnie, aby przejść z pozycji otwartej do zamkniętej taka powolna praca zapobiega również uderzeniom hydraulicznym.
 
Zasuwy AVK mogą być stosowane dla dużych przepływów. Są odpowiednie w następujących warunkach pracy:
  • woda pitna i ścieki: temperatura pomiędzy –20 i +70 °C, maksymalna prędkość przepływu 5 m/s i różnica ciśnień do 16 bar.
  • gaz: temperatura od –20 do +60 °C, maksymalna prędkość przepływu 20 m/s i różnica ciśnień do 16 bar.

Zasuwy klinowe kołnierzowe i zasuwy międzykołnierzowe

Wśród rozmaitych rodzajów zasuw możemy wyróżnić dwa główne typy: nożowe i klinowe. Pierwszy z nich wykorzystuje zasuwę międzykołnierzową, montowaną pomiędzy kołnierzami rurociągu – zasuwa nożowa zaprojektowana z nożem jako elementem odcinającym. Z kolei w  zasuwach klinowych kołnierzowych elementem odcinającym jest klin powlekany gumą lub metal/metal. Większość zasuw AVK ma klin gumowany ale oferujemy również zasuwy nożowe do oczyszczania ścieków oraz zasuwy klinowe do gazu.

Zasuwy metal/metal a zasuwy miękkouszczelnione

Zanim zasuwa miękkouszczelniona została wprowadzona na rynek, powszechnie stosowano zasuwy z metalowym klinem osadzonym w metalowym siedzisku. Stożkowa konstrukcja klina metalowego oraz siedzisko wymagają wgłębienia w korpusie zasuwy, po to, aby zapewnić szczelne zamknięcie. W wykonanym otworze osadzane są piasek i drobne kamienie, tym samym instalacja nigdy nie będzie całkowicie wolna od zanieczyszczeń niezależnie od tego jak dokładnie będzie przepłukana podczas montażu lub naprawy, co może  powodować nieszczelność podczas zamknięcia.

Zasuwa miękkouszczelniona ma gładki korpus, który zapewnia swobodny przepływ piasku i kamieni. Jeśli zanieczyszczenia przepływają przez zasuwę, w momencie zamykania zasuwy, wówczas wysokiej jakości mieszanka gumy absorbuje drobne zanieczyszczenia, a po ponownym otwarciu zasuwy zanieczyszczenia zostają wypłukane. Oznacza to, że powierzchnia gumy odzyska swój pierwotny kształt, zapewniając pełną szczelność zasuwy.  Zdecydowana większość zasuw AVK jest miękkouszczelniona. Jednak nadal, na niektórych rynkach, wymagane są zasuwy z gniazdami metalowymi, dlatego znajdują się one w naszym asortymencie w zakresie zaopatrzenia w wodę i oczyszczania ścieków.

Zasuwy z trzpieniem wznoszącym i niewznoszącym

Trzpienie wznoszące przytwierdzone na stałe do elementu zamykającego zasuwy. Unoszą się oraz opuszczają jednocześnie z nożem, zapewniając tym samym nie tylko wizualne wskazanie położenia zasuwy, ale i smarowanie trzpienia. Nakrętka obraca się wokół gwintowanego trzpienia, przesuwając go. Ten typ można zastosować  tylko w instalacji naziemnej. Trzpienie niewznoszące są wkręcane w klin zasuwy i obracając się unoszą lub opuszczają element zamykający wewnątrz zasuwy. Wymagają one mniej miejsca nad zasuwą, ponieważ trzpień znajduje się wewnątrz korpusu zasuwy.
 
Zasuwy z trzpieniem niewznoszącym nadają się zarówno do instalacji naziemnych, jak i podziemnych. Większość asortymentu AVK jest zaprojektowana z trzpieniem niewznoszącym, ale oferujemy również zasuwy z trzpieniem wznoszącym do zastosowań związanych z wodą, ściekami i ochroną przeciwpożarową.
 

Zasuwy klinowe kołnierzowe z by-passem

Zasuwy z by-passem są zazwyczaj stosowane z trzech podstawowych powodów:
  • aby umożliwić wyrównanie ciśnień przed i za zasuwą
  • przy głównie zamkniętej zasuwie i otwartym by-passie następuje ciągły przepływ wody, co pozwala uniknąć ewentualnej stagnacji,
  • powolne napełnianie rurociągów.
AVK oferuje zasuwy z by-passem od średnicy DN 450 w górę, patrz seria 55/30 i 06/30.

ANIMACJA

Zasuwy klinowe

Zasuwy klinowe do wody, ścieków, gazu i ochrony przeciwpożarowej - animacja.